0

Blog bejegyzésekMegmentették és korhűen felújították a Balogh–Esterházy-kastélyt Billegpusztán

A kastély története

A kulturális örökségvédelem alatt álló késő barokk Balogh–Esterházy-kastély Naszály külterületén, Billegpusztán található. Tervezője valószínűleg Fellner Jakab, a késő barokk copf stílusú építészet egyik legkiválóbb magyarországi mestere volt.

A mai Billegpuszta területén a középkorban lakott település állt. Több tulajdonosváltás után az akkor Bylle néven említett föld az esztergomi érsekhez került, majd 1381-ben visszakerült a pannonhalmi apátság birtokába.

A 16. században török uralom alá került. Az épületeket 1745-1749 között Galánthai Balogh Ferenc, az Esterházy-család régense építtette. Balogh Ferenc halálát követően a kastély 1765-től egészen az 1946-os államosításig Esterházy tulajdonban volt.

1946 után a terület a Komáromi Állami Gazdaság kezelésébe került, itt volt a Gazdaság billegpusztai üzemegysége. 1986 körül a Gazdaság elköltözött a területről, ami megpecsételte a kastély sorsát: elhagyatottá vált.

 

További tulajdonosváltások

Az 1991-ben kezdődő privatizációt követően hat tulajdonosa volt az épületegyüttesnek, ám az állapota tovább romlott. 2006-ban került mostani tulajdonosához, aki 2008-ban a korabeli levéltári iratok alapján megkezdte a felújítási munkálatokat. Így a kastély és melléképületeinek renoválása mellett a magtárépület is megmenekült a megsemmisüléstől. A felújítás megkezdése előtt gyönyörű látványtervek készültek.

  

Visszakerült az eredeti Solnhofeni mészkőburkolat

A tulajdonosok szó szerint a pincétől a padlásig az eredeti állapot visszaállítására törekedtek. Mi akkor kerültünk kapcsolatba velük, amikor a padlóburkolat korhű helyreállítása következett. Nagyon ritka az, amikor már nyomai sem lelhetők fel az eredeti burkolatnak, de ebben a - több mint 270 éves - kastélyban és a hozzá tartozó épületekben sajnos a burkolat helyét mindenhol homok borította. Kizárólag a levéltári iratokban történt utalás arra, hogy itt eredetileg Kelheimi (Solnhofeni) mészkőlapokkal burkolták a padlót. Mivel a Komáromi Állami Gazdaság traktoraihoz a gázolajat a kastélyban tárolták, fel kellett bontaniuk a mészkőburkolatot. A homok pedig ahhoz kellett, hogy felszívja az olajat, amit felújításkor még másfél méter mélyen is találtak.

  

A Magyarországon is évszázadok óta ismert és – elsősorban barokk műemléképületekben - használt Solnhofeni mészkő méltán világhírű burkolat, mely először Kelheimi kőként került be a köztudatba. Kelheim egy Duna menti város Regensburg közelében. A solnhofeni bányákból kifejtett kőlapokat lovas szekérre rakva Kelheimbe vitték. Itt volt az átrakóállomás. Innen pedig Ausztrián keresztül Magyarországra szállították a Dunán. Mivel a hajóraklevélen Kelheim szerepelt, nálunk Kelheimi mészkőként vált ismertté.

Akkoriban – modern gépek hiányában – a mészkőlapok kézi élezéssel készültek. Ma már, amikor költséghatékonysági szempontok is szerepet játszanak egy-egy műemléképület felújításában, általában gépi élezéssel készítik a lapokat. Ez azonban még mindig jobb megoldás, mint amikor az eredeti, időtálló burkolatot próbálják egy egészen másfajta kővel helyettesíteni.

Nagy örömünkre szolgált, hogy mind beszállítóként, mind kivitelezőként részt vehettünk az eredeti Solnhofeni mészkő burkolat helyreállításában.

 

Céges, magán és kulturális rendezvények, esküvők helyszíne

A kastélyban ma már nagyon gyakran tartanak különféle rendezvényeket, borkóstolókat, táborokat. Hatalmas parkjával ideális választás esküvők helyszínének is.

  

Szöveg: Szalárdi Zsófia | Fotó: Oravecz István

Képek az elkészült kastélyról:

KAPCSOLÓDÓ CIKKEINK:

Megújult a 250 éves Egyetemi Templom a Belvárosban
Visszakerült az eredeti Solnhofeni mészkő burkolat a veszprémi templomba


Vissza »

  
Megosztás
Kérdése van? Írjon nekünk!
Lépjen kapcsolatba velünk, segítünk!

Kapcsolatfelvétel