0

Blog bejegyzésekKívül-belül felújították a 250 éves makói Szent István király Plébániatemplomot

A templom története

Ha Szeged felől érkezünk Makóra, a Szent István király Plébániatemplom impozáns látványa fogad bennünket. Bár a templom átvészelte a török hódoltság pusztításait, a megáradt Maros ellen már nem tudták megvédeni, ezért használhatatlanná vált.

Az elbontott régi templom köveiből 1718-ban megépítettek egy új római katolikus templomot, ami 1772-ig valószínűleg a Mária-szobor és a mai parókia közötti téren állhatott. Az egyre nagyobb számú hívők befogadására azonban nem volt alkalmas, ezért az 1760-as évek elejétől napirendre került bővítése vagy újraépítése.

Engl Antal püspök - aki ezt a döntést anyagiakban is támogatta - új templom építése mellett döntött. Az 56 méter magas, barokk stílusú templom tervezője ismeretlen, annyit tudunk csak, hogy az építés lebonyolítója Gerlitze János főbíró és templomgazda volt. A munkálatokat a pénzügyi lehetőségeik függvényében összesen 7 évig végezték. Az 1700-as évek végétől a templomot rendszeresen gondozták és itt-ott renoválták.

250 év után újult meg

Legutóbbi felújításában - a Jura mészkőlapok beszállítójaként - mi is nagy örömmel vettünk részt. A templom felújítása a régi padok elbontásával kezdődött. A padokat tartó padozat valószínűleg még az eredeti, vagyis 250 éves tölgyfából készült, ami alatt csak vizes téglát és földet találtak. Miután a szükséges földmennyiséget kitermelték, a munkások 4 cm vastagságban homokággyal fedték be a templomhajót. A konténerekbe hordott tégla és föld mennyisége mintegy 100 köbméter volt. Ezt követték a betonozási munkálatok, majd a beige színű Jura mészkőlapok elhelyezése. Kiválasztásánál fontos szempont volt, hogy a templombelsőhöz illeszkedő, egységes tónusú, lágy színvilágú, kiváló minőségű és kopásállóságú tömör mészkőlap kerüljön a padlóra. A diagonál fektetési forma látványossá teszi az új burkolatot. Végül a fugázás után, a teljes kiszáradást követően impregnálták az új mészkőburkolatot.

Ezután következett a templom oldalfalainak burkolása, majd festése, végül pedig a padok összeállítása, melyet Szűcs Gábor asztalosmester végzett el.

Szöveg: Szalárdi Zsófia | Fotó: Oravecz István

KAPCSOLÓDÓ CIKKEINK:

Megújult a Belvárosi Plébániatemplom

Ismét látogatható a Nagyboldogasszony-székesegyház Győrben
Felújították és korszerűsítették a királyhegyesi katolikus templomot

Megújult a Nagyboldogasszony Római Katolikus Templom Kenderesen


Vissza »

  
Megosztás
Kérdése van? Írjon nekünk!
Lépjen kapcsolatba velünk, segítünk!

Kapcsolatfelvétel