0

Blog bejegyzésekMegújult a Nagyboldogasszony Római Katolikus Templom Kenderesen

A kenderesi késő barokk stílusú katolikus templomot 1783-ban gróf Haller Antal kezdte építtetni. Bár a munkálatok 1800-ban befejeződtek, a templom a mai formáját csak 1923-ban nyerte el, amikor két mellékhajóval bővítették ki.
 

Gránáttalálat érte

A II. világháborúban a torony homlokzati falába egy gránát csapódott, ami nem robbant fel. Miután hatástalanították a lövedéket, visszahelyezték a falba, „a Gondviselés jelenlétének bizonyságául”.

 

Korszerűsíteni kellett

Az 1987-es felújítás óta a templom állapota igencsak megromlott, így szükségessé vált a teljes renoválása. A statikai megerősítés után következett a homlokzat és a tetőszerkezet felújítása, a nyílászárók cseréje, majd fal- és padlószigetelést kapott az épület. Felújították a belső tereket, restaurálták a liturgikus berendezési tárgyakat, végül a templom környezetét is rendbe tették.
 

Jura mészkőburkolatot kapott

Örömmel vettünk részt a templom felújításában, mely a belső terek padlóburkolatának, az oltár lépcsőburkolatának, valamint a mellékoltárok és a szenteltvíztartók teljes cseréjét tartalmazta. A választás a németországi Jura mészkőre esett, mivel ez a rendkívül jó kopásállóságú kőburkolat már számos egyházi épület felújításakor bizonyította, hogy nagyobb igénybevételnek kitett épületek burkolására is alkalmas. A korábbi gyakorlattól eltérően azonban ebben a templombelsőben a Jura mészkő két tónusa - beige és szürke – jelenik meg. Természetes és környezetbarát, vegyi anyagoktól mentes, mely homogén megjelenésével egy semleges alapot képez a padlón, előtérbe helyezve a mellékoltárok festményeit, valamint az ablakok üvegfestményeit. Előbbieket a Horthy család adományozta a templomnak 1938-ban, az Eucharisztikus Világkongresszus alkalmából. Utóbbiak szintén ebben az évben készültek, Palka József aranykoszorús üvegfestő mester műhelyében, Budapesten.

Szöveg: Szalárdi Zsófia | Fotó: Oravecz István

KAPCSOLÓDÓ CIKKEINK:

Megújult a Belvárosi Plébániatemplom
Ismét látogatható a Nagyboldogasszony-székesegyház Győrben
Kívül-belül felújították  a 250 éves makói Szent István király Plébániatemplomot
Felújították és korszerűsítették a királyhegyesi katolikus templomot

 
 


Vissza »

  
Megosztás
Kérdése van? Írjon nekünk!
Lépjen kapcsolatba velünk, segítünk!

Kapcsolatfelvétel